Temos pavadinimas: SCC.LT - VOLVO SAAB - Volvo klubas, Saab klubas. :: Perkam ir parduodam automobilį, kaip teisingai elgtis?

Parašė Evaldas· 2010-03-18, 17:01
#33

Negalėjau anksčiau prisijungt, bet Jurai, Jurai... net nebesuprantu, ką tu čia prirašei (aišku, galbūt tai mano kaltė ;) )

Nu bet gerai, nebesigilinsiu, tik išdėstysiu savo nuomonę, kaip yra dėl automobilio, o kiti forumo dalyviai tegu renkasi - kieno versija tikėt :)

1) "šeimos" sąvoka (kurią iškėlei) čia apskritai ne į temą - bendroji jungtinė nuosavybė yra taikoma ne šeimai/šeimos nariams, bet sutuoktiniams; o sutuoktiniai yra pagal įstatymus santuoką sudarę vyras ir moteris.
2) kas iš sutuoktinių pirko, kieno vardu ar iš kieno sąskaitos apmokėta praktiškai neturi skirtumo, kadangi (nors ir yra toks dalykas kaip sutuoktinio asmeninė nuosavybė ), bet kilus ginčui turėsi nueiti tikrus vargo kelius, kol (paprastai) dokumentais įrodysi, kad tai buvo įsigyta būtent iš tik tavo asmeninių lėšų, nenuskriaudžiant kito sutuoktinio/vaikų, bei įsigyta tik savo reikmėms, o ne šeimos.. taigi, keletu atveju (pvz. turtas įsigytas vieno sutuoktinio profesiniais tikslais iš jam dovanotų pinigų ) tai gal ir pavyktų, bet didžiajai daliai tikrai ne, t.y. būtų laikoma bendru turtu..
3) kadangi tai auto klubas, tai kalbėsiu tik tiek, kiek liečia automobilį (nes tai specifinis reikalas ir tenka pripažint, su teisine spraga):
Spraga tokia, kad automobiliai (kaip NT/akcijos) turi būti registruojami. Pagal CK (3.88 str. 3 d.), tokiam registre turi būti nurodyta, kad savininkai yra abu sutuoktiniai, arba kad turtas yra bendra jungtinė nuosavybė (tokiu būdu kontroliuojant jo civilinę apyvartą, siekiant apsaugoti ir savininkų, ir trečiųjų asmenų interesus). Deja, automobiliai registruojami Regitroj, kurie vadovaujasi jų darbo tvarkos, registravimo taisyklėmis, bet ne CK. Jie registruoja tą žmogų, kuris nurodytas pirkimo sutartyje. Oficialiame sutarties pavyzdyje (http://www.regitr...atid=menu1 ) palikta vietos tik vienam pirkėjui/pardavėjui, taip eliminuojant kitą sutuoktinį. Galbūt pirkimo atveju tai nėra didelis nusižengimas, nes turtas yra įsigyjamas (tas pats yra ir pvz. kai perki akcijas - sutuoktinio sutikimo nereikalaujama). Išregistuojant, t.y. perleidžiant turtą, žiūrima į tai, kas buvo registruotas (pagal sutartį tai yra 1 asmuo) ir nebesigilinama į to žmogaus santuokinę padėtį (nors pvz. parduodant minėtas akcijas visos FMĮ/bankai reikalauja ateiti su kitu sutuoktiniu arba turėti jo raštišką sutikimą ).
Čia kyla prieštaravimas Civiliniam kodeksui, todėl kilus ginčui ir siekiant apginti kitą sutuoktinį, toks automobilis būtų pripažįstamas bendrąja jungtine nuosavybe (nepamirškim, kad ne registravimas sukuria/panaikina nuosavybes teises, o pirkimas-pardavimas). Kaip pasielgtų teismas dėl sąžiningų trečiųjų asmenų (t.y. pirkėjo, kuris nežinojo ir negalėjo žinoti, kad automobilis yra bendra jungtinė nuosavybė ), yra keblus klausimas ir nenorėčiau spėlioti.

Todėl nepaisant visų nukrypimų nuo teisės normų, bet atsižvelgiant į tai, kad (civilinė ) teisė paprastai kišasi tik ginčo atveju (t.y. jei jūs su žmona puikiai sutarėte/sutariate ir sutarsite, tai jums tas galbūt neaktualu), rekomenduočiau sutartis sudarinėti abiejų vardu ir perkant paprašyti dėl žmonos leidimo - taip bus mažiau problemų ginčo (teismo) atveju.

Redagavo Evaldas· 2010-03-18, 17:15